 
Jesteśmy już na finiszu działań projektowych. Na etapie rekrutacji do udziału w 2014 r. w projekcie „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób pozostających bez pracy „Zacznijmy od nowa”” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Komisja projektu, przy współudziale specjalistów: psychologa i doradcy zawodowego zakwalifikowała łącznie 14 osób. Działania podejmowane w projekcie skierowane zostały do osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, niezatrudnionych lub zatrudnionych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, korzystających z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzekuniu. Założeniem projektu było zwiększenie potencjału społeczno-zawodowego tychże osób oraz szeroko rozumiana integracja społeczna.
Działania skierowane do uczestniczek projektu zrealizowane zostały zgodnie z założeniami instrumentów aktywnej integracji: społecznej, zawodowej, edukacyjnej i zdrowotnej. Realizacja zadań rozpoczęła się od warsztatów z psychologiem, które miały charakter wyjazdowy (28-30.05.br.). Uczestniczki projektu miały możliwość także uzyskania indywidualnych porad psychologicznych.
Już pierwsze miesiące były okresem intensywnej pracy, a wielopłaszczyznowe wsparcie, jakim objęto odbiorców projektu dotyczyło głównie aktywności nad własną osobą w różnych sferach życia. Zrealizowane zostały warsztaty rodzinne (03-05.06), warsztaty umiejętności wychowawczych (23-25.06), doradztwo zawodowe – grupowe i indywidualne (07-16.07), zajęcia grupowe i konsultacje indywidualne z prawnikiem (16-17.06), warsztaty z zakresu racjonalnego gospodarowania budżetem domowym i zarządzania własnym gospodarstwem domowym (02-04.07), kurs pierwszej pomocy przedmedycznej (02.06), warsztaty w zakresie savoir-vivre (17-21.07), kurs „ABC Przedsiębiorczości (22-24.07) oraz szkolenie z zakresu wizażu I stylizacji ubioru (05-11.08).
Doradca zawodowy dokonał analizy potencjału zawodowego uczestniczek projektu i zostały one zakwalifikowane do poszczególnych kursów zawodowych i kwalifikacyjnych – zgodnie z własnymi predyspozycjami i preferowanymi zainteresowaniami. I tak:
- 2 osoby ukończyły kurs „Pracownik administracyjno-biurowy” (termin realizacji szkolenia 06.08-04.09)
- 8 osób ukończyło kurs „Kucharz małej gastronomii z elementami cukiernictwa” (termin realizacji szkolenia 12-26.08)
- 2 osoby ukończyły kurs „Księgowość małych i średnich przedsiębiorstw” (termin realizacji szkolenia 08.09-01.10)
- 1 osoba ukończyła kurs „Magazynier” (termin realizacji szkolenia 18-21.08)
- 1 osoba ukończyła kurs „Magazynier z obsługą wózka widłowego” (termin realizacji szkolenia 6-28.10)
- 9 osób ukończyło kurs „Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej” (termin realizacji szkolenia 27.08-03.09)
- 4 osoby ukończyły kurs „Opiekun osób starszych i chorych przewlekle” (termin realizacji szkolenia 08-19.09)
- 2 osoby ukończyły kurs „Opiekun środowiskowy” (termin realizacji szkolenia 16-27.10)
- 3 osoby ukończyły kurs „Stylizacja paznokci” (termin realizacji szkolenia 12-21.11)
- 6 osób ukończyło kurs florystyczny (termin realizacji szkolenia 12-26.11)
- 3 osoby ukończyły kurs komputerowy (termin realizacji szkolenia 03-29.11)
- 1 osoba uczestniczyła w kursie prawa jazdy kat. „B” (termin realizacji szkolenia: zajęcia teoretyczne 12-22.08, praktyczne – od dn. 25.08.
Powyższe kursy (oprócz kursu komputerowego) były realizowane na terenie miasta Ostrołęki przez firmy zewnętrzne wyłonione w drodze rozstrzygnięć ofertowych/przetargowych. Kurs komputerowy odbył się przy wykorzystaniu zaplecza Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzekuniu (sala konferencyjna wyposażona w zestawy komputerowe i sprzęt audiowizualny – zakupy dokonane ze środków unijnych).
W okresie 01-04.12.br. Panie uczestniczyły w metamorfozie wyglądu zewnętrznego (usługa fryzjerska, makijaż, manicure) celem poprawy wizerunku do rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracodawcami.
Podsumowaniem działań projektowych był wyjazd integracyjno-edukacyjny uczestniczek projektu wraz z opiekunami do Białegostoku w terminie 05-06.12.br., połączony z wizytą w filharmonii (monodram Joanny Szczepkowskiej „Goła baba”). Program wycieczki obfitował w liczne doznania estetyczne i kulturalne (wizyta w Muzeum Ikon w Supraślu, zwiedzanie meczetu i mizaru w Kruszynianach, wizyta w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku, zwiedzanie Pałacu Branickich, spacer w ogrodach pałacowych, spacer w centrum miasta – Katedra, Rynek oraz cerkiew Św. Mikołaja i Plac Icchoka Malmeda). Sam wyjazd miał także wymiar społeczny - umożliwił nawiązanie bliższych relacji interpersonalnych między uczestniczkami (okazją ku temu była m.in. wspólna uroczysta kolacja).
Zarówno wyjazd, jak i wszystkie podejmowane zadania na długo pozostaną w pamięci odbiorców projektu.
Wyrażamy chęci dalszego aplikowania o środki unijne, by podopiecznym naszego Ośrodka żyło się lepiej, by mieli możliwość zmiany swojego życia i „zaczęli od nowa”.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metryka informacji Podmiot udostępniający:Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzekuniu Wytworzył(a)/ odpowiada za treść:Anna Laska Wprowadził(a) do BIP:Danuta Orzołek Data wytworzenia:18.12.2014 r. 11:28:46
Historia dokumentu
18-12-2014 r., 11:49:51, Danuta Orzołek
|